Menu Zavřeno

Srovnání hořáků Ferroli SUN a Venma Comfort

Montujeme mimo jiné i automatické kotle na pelety Rojek KTP Pellet. Výrobce nabízí tento kotle s hořákem Ferroli SUN PN nebo hořákem Venma Comfort. Poměrně hodně zákazníků se ptá jaký hořák vybrat. V následujícím článku se pokusím srovnat tyto hořáky.

Rojek KTP Pellet s hořákem Ferroli SUN

Ferroli SUN P 7N

Hořák Ferroli SUN PN

Předností hořáku Ferroli SUN PN je jednoduchá konstrukce, snadná výměna základních náhradních dílů (rošt, zapalovač, optické čidlo) a slušná spolehlivost (podmíněna správným nastavením). Jinak je ten hořák technologicky spíše z minulého století. Má složité ovládání a nastavení přes malý digitální display. Hlavně nastavení je pro laika kolikrát neřešitelný problém. Řídící jednotka, která je společně s ovládacím panelem součástí hořáku, zvládne pouze vytápění domu a automatický ohřev TUV. Akumulační nádoba nebo podlahové vytápění se musí řešit přes další regulace. Hořák Ferroli bez problémů spálí pouze pelety A1 bez kůry. Hořák nemá mechanické čištění roštu. Rošt se čistí při začátku a konci hoření jen profouknutím ventilátorem. I když bude vše správně nastaveno a budete používat jen kvalitní pelety bez kůry, tak dřív nebo později dojde k zapečení a ucpání otvorů na roštu. Hořák pak nezapálí a vyskočí chyba A01. Dle zkušeností je třeba pro bezproblémový provoz rošt v průměru jedenkrát týdně manuálně vyčistit.

Venma Comfort 25

Hořák Venma Comfort 25
Hořák Venma Comfort

Venma Comfort s regulací Tech 976 je již hořákem z dnešní doby. Má jednoduché ovládání přes dotykový barevný display. Nastavení zvládne i běžný uživatel. Zadá se jen hmotnost a výhřevnost paliva. Řídící jednotku a dotykový ovládací panel lze umístit kamkoliv na zeď nebo přímo na kotel. Řídící jednotka umí ohřev TUV a také akumulační nádobu (nabíjení i vybíjení). V základu umí ovládat jeden směšovací ventil, další 2 jsou pak přes přídavný modul, který je třeba dokoupit. Lze použít ekvitermní regulaci s venkovním čidlem, které je součástí dodávky. Řídící jednotka umí jak základní modulaci výkonu na základě teploty vody kotle, ale i pokročilou modulaci PID na základě teploty vody a teploty spalin. V tomto režimu hořák přizpůsobuje výkon s cílem minimalizovat komínovou ztrátu. Hořák má mechanické čištění roštu, spálí tak i pelety A2 s kůrou. Hořák má i vnitřní podavač pro lepší dávkování paliva na rošt. Venma Comfort vydrží v provozu i několik týdnů bez jakéhokoliv zásahu uživatele. Jediné co by mohlo na někoho působit negativně je skutečnost, že Venma je polské výroby. Nicméně hořák na nás působí velmi dobře a jediné co zatím nemáme vyzkoušeno je životnost hořáku a jednotlivých komponentů.

Hořák Venma Comfort
Rojek KTP Pellet s hořákem Venma Comfort

Osobní zkušenost

Ferroli máme doma v provozu již pátou sezónu a nemůžu říct nic negativního. Hořák šlape jako hodinky. Máme ho však perfektně nastavený a seřízený. Používáme jen předepsané pelety (A1 EN Plus). Zatím jsme měnili pouze zapalovač. Dům však není energeticky náročný, takže hořák jede na malý výkon při spotřebě cca 2 tuny za rok.

Dle zkušeností ze servisu a našeho eshopu však musím konstatovat, že u Ferroli velmi často odchází zapalovač. Špatné nastavení pak způsobuje destrukce roštu a tubusu. Výjimečně se mění optické čidlo nebo řídící jednotka.

Venma Comfort máme na chalupě v provozu první sezónu a zatím také vše bez problémů. Zajímalo nás, jak spolehlivě funguje mechanické čištění roštu. Vyzkoušeli jsme, jak dlouho bude hořák fungovat, aniž bychom nějak ručně čistili rošt. Záměrně jsme také používali méně kvalitní pelety s kůrou (A2). Hořák dokázal spálit něco přes 2 tuny (3 měsíce provozu), teprve pak nezapálil a vyskočil alarm.

Osobně bych upřednostnil hořák Venma. Mohu oba hořáky objektivně porovnat (oba máme v provozu) a vlastně mě nenapadá nic v čem by byl Ferroli SUN lepší než Venma Comfort.

Srovnání parametrů

hořákFerroli SUN P 7NVenma Comfort 25
výkon14-34kW5-25kW
modulaceanoano (PID)
čištění roštuventilátoremmechanické + ventilátorem
palivopelety A1pelety A1, A2
ohřev TUVanoano
aku. nádobaneano
pokoj. termostatanoano
automatické zapáleníanoano
ovládánídigitální displaydotyková obrazovka

Cenové srovnání náhradních dílů

Náhradní díly jsou pro oba hořáky dostupné a přes naši firmu Kymla kotle lze poptat jakýkoliv náhradní díly na oba hořáky. V tabulce je přehled základních ND.

hořákFerroli SUN P 7NVenma Comfort 25
komplet sestava33.99937.900
zapalovač1.9991.490
rošt1.5991.599
tělo hořáku4.8994.356

Ing. Ondřej Kymla

2 Comments

  1. Milan

    Dobrý den , chtěl bych se zeptat ačkoli to nesouvisí se srovnáním. Mám hořák ferroli sun p7n a dokoupil jsem termostat connect problém spočívá v tom že hořák pouze spíná ale nevypína na zadanej teplotě ani přímo ovládáním pouze přímo na hořáku. Prosím o radu co stím dělat popřípadě kontakt nebo něco na někoho kdo by věděl. Děkuji za odpověď.

    • admin

      Dobrý den, nevím přesně co máte za termostat, ale pokud se jedná o běžný pokojový termostat typu On/Off bude nejspíš problém s připojením a nastavením. Termostat připojte do svorek 26,27. Svorky 9,10 nechte prázdné, bez klemy! Nastavte parametr U06 na hodnotu 0.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *