Menu Zavřeno

Úprava kotle Rojek KTP pro spalování pelet

Rojek KTP Pellet

Vlastníte klasický kotel Rojek KTP na dřevo a uhlí a uvažujete o automatickém topení peletami? Nabízí se jednoduché řešení v podobě instalace hořáku na pelety Venma Comfort. Kombinace kotlového tělesa Rojek KTP a hořáku Venma Comfort je již v praxi mnohokrát vyzkoušena jako ideální a úsporné řešení.

Samotný výrobce kotlů Rojek má ve svém sortimentu přímo i variantu kotle Rojek KTP Pellet, kdy je klasické KTPéčko osazeno hořákem na pelety Rojek P. Název hořáku Rojek P je spíš jen marketingovým označením. Ve skutečnosti se jedná o hořák Venma Comfort 25. Tento kotel si mimochodem můžete pořídit i v rámci dotačního programu.

Vraťme se ale k původní myšlence přestavby stávajícího kotle Rojek KTP na pelety. Nabízí se 2 varianty. Jedna je levnější, ale pracnější. Druhá pak jednodušší na instalaci, ale dražší.

V prvním variantě budeme potřebovat hořák na pelety Venma Comfort 25. Jedná se o celou sadu včetně řídící jednotky a podavače pelet. Dále bude nutná montážní příruba hořáku a nějaký zásobník na pelety. Zásobník se dá vyřešit i podomácku nebo se dá použít i třeba plastový sud.

Bude třeba upravit stávající přikládací dvířka, aby se do nich dal vsadit a přišroubovat hořák. Pokud nejste zrovna domácí kutil, tak bych tohle svěřil zámečnické dílně. Hořák je nutné osadit trochu do strany, aby vám při otvírání dvířek nenarážel tubus hořáku do strany kotle. Důležité je použití montážní příruby, která povysune hořák ven z tělesa kotle. Nevýhodou je že se připravíte o regulační růžici primárního vzduchu pro topení na tuhá paliva. Topit dřevem nebo uhlím však i nadále lze. Hořák není nutno demontovat a dokonce jej lze použít jako zapalovač. Nevýhodou je, že vám hořák bude trochu zavazet při přikládání.

Rojek KTP Pellet
Hořák je osazen přímo do přikládacích dvířek

Druhá variantou je zakoupení kompletní přestavbové sady pro Rojek KTP, kdy získáte plně kombinovaný kotel na dřevo i pelety. Základem sady jsou pantografická dvířka hořáku, která umožní vyklopit hořák do záložní pozice. Po namontování regulační růžice primárního vzduchu lze pak topit opět pevnými palivy. Přechod z jednoho paliva na druhé zabere cca 3 min. Montáž sady je velmi jednoduchá a zvládne ji nejspíš každý. Držák na řídící jednotku i stojánek pro displej jsou na magnet. Není tedy třeba nic vrtat. Součástí sady jsou i přepážky spalin a turbulátory pro vyšší účinnost při spalování pelet.

Rojek KTP Pellet
Přestavbová sada na pelety pro kotle Rojek KTP

Samotné zapojení a nastavení hořáku je snadné. Samozřejmostí jsou české manuály k hořáku i k řídící jednotce.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *